Littelfuse Inc. 25E1CL15.5
Part No.:
25E1CL15.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
25E1CL15.5.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 25A 1.55KVAC CYL
Shipping
25E1CL15.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
25A
Voltage Rating - AC:
1.55 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
60kA
Size / Dimension:
18.100" L x 3.000" W x 4.310" H (459.74mm x 76.20mm x 109.47mm)