Oupiin 2533-28TRU
Part No.:
2533-28TRU
Manufacturer:
Oupiin
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
2533-28TRU.pdf
Description:
FFC/FPC 1.25mm 28Pin Side Ent
Shipping
2533-28TRU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Oupiin
Series:
2533
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
28
Pitch:
0.049" (1.25mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.197" (5.00mm)
Locking Feature:
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Material:
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
150V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C