Fair-Rite Products Corp. 2508053017Y3
Part No.:
2508053017Y3
Manufacturer:
Fair-Rite Products Corp.
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
2508053017Y3.pdf
Description:
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Shipping
2508053017Y3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fair-Rite Products Corp.
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
300 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
3A
DC Resistance (DCR) (Max):
50mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)