Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components 2499-003-X5U0-102PLF
Part No.:
2499-003-X5U0-102PLF
Manufacturer:
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial, Bushing
Datasheet:
2499-003-X5U0-102PLF.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 1000PF 500V AXIAL
Shipping
2499-003-X5U0-102PLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
2499
Package/Case:
Axial, Bushing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
0%, +100%
Voltage - Rated:
500V
Current:
20 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Insertion Loss:
20dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
X5U
Ratings:
Mounting Type:
Size / Dimension:
0.250" Dia x 0.468" L (6.35mm x 11.89mm)