Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components 2461-002-X7V0-801AA
Part No.:
2461-002-X7V0-801AA
Manufacturer:
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial, Bushing
Datasheet:
2461-002-X7V0-801AA.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 800PF 100V AXIAL
Shipping
2461-002-X7V0-801AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
2461
Package/Case:
Axial, Bushing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
800 pF
Tolerance:
Voltage - Rated:
100V
Current:
20 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Insertion Loss:
Temperature Coefficient:
X7V
Ratings:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
0.124" Dia x 0.165" L (3.15mm x 4.19mm)