TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 243D022-25-0
Part No.:
243D022-25-0
Datasheet:
243D022-25-0.pdf
Description:
HEATSHRINK BOOT 45DEG SZ22 BLK
Shipping
243D022-25-0 Specifications
Series:
Thermofit 243D0
Shell Size - Insert:
22
Features:
Fluid Resistant, Lip
Color:
Black
Material:
Elastomer, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied:
0.940" (23.88mm)
Large Diameter Recovered:
0.700" (17.78mm)
Small Diameter Supplied:
0.470" (11.94mm)
Small Diameter Recovered:
0.220" (5.59mm)
Large Recovered Length:
0.390" (9.91mm)