TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 243A022-25-0
Part No.:
243A022-25-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
243A022-25-0.pdf
Description:
HEATSHRINK BOOT 45DEGREE
Shipping
243A022-25-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit 243A0
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Boot - 45°
Shell Size - Insert:
Features:
Color:
Material:
Elastomer
Large Diameter Supplied:
0.941" (23.90mm)
Large Diameter Recovered:
0.701" (17.81mm)
Small Diameter Supplied:
0.461" (11.71mm)
Small Diameter Recovered:
0.220" (5.59mm)
Large Recovered Length:
0.382" (9.70mm)
Small Recovered Length:
1.071" (27.20mm)