Amphenol CONEC 242A27250XE
Part No.:
242A27250XE
Datasheet:
242A27250XE.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Shipping
242A27250XE Specifications
Series:
242A
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Contact Finish Thickness:
Flash
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)