Amphenol CONEC 242A26740XE
Part No.:
242A26740XE
Datasheet:
242A26740XE.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 9POS SOLDER CUP
Shipping
242A26740XE Specifications
Series:
242A
Number of Positions:
9
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E)
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder Cup
Contact Finish Thickness:
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps):
7.5A