Amphenol CONEC 242A14180XE
Part No.:
242A14180XE
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
242A14180XE.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG/RCPT 9P R/A SLDR
Shipping
242A14180XE Specifications
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Series:
242A
Product Status:
Obsolete
Connector Style:
D-Sub - Stacked
Connector Type:
Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
9, 9
Number of Rows:
2, 2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E); 1 (DE, E)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
8.00µin (0.203µm)
Ingress Protection:
IP20
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)