Amphenol CONEC 242A12390XE
Part No.:
242A12390XE
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
242A12390XE.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Shipping
242A12390XE Specifications
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Series:
242A
Product Status:
Obsolete
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP20
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)