Amphenol CONEC 241A29200XE
Part No.:
241A29200XE
Datasheet:
241A29200XE.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SOLDER
Shipping
241A29200XE Specifications
Series:
241A
Connector Style:
D-Sub
Number of Positions:
9
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E)
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Contact Finish Thickness:
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps):
7.5A