Amphenol CONEC 241A28120XE
Part No.:
241A28120XE
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
241A28120XE.pdf
Description:
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Shipping
241A28120XE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Series:
241A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP20
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.314" (7.98mm)