Amphenol CONEC 241A10110XE
Part No.:
241A10110XE
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
241A10110XE.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Shipping
241A10110XE Specifications
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Series:
241A
Obsolete
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
25
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP20
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A