Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components 2404-014-X5U0-102P
Part No.:
2404-014-X5U0-102P
Manufacturer:
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial - No Leads
Datasheet:
2404-014-X5U0-102P.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 1000PF 500V AXIAL
Shipping
2404-014-X5U0-102P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
2404
Package/Case:
Axial - No Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
0%, +100%
Voltage - Rated:
500V
Current:
20 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Insertion Loss:
20dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
X5U
Ratings:
Mounting Type:
Size / Dimension:
0.227" Dia x 0.380" L (5.77mm x 9.65mm)