Visual Communications Company - VCC 2390QD3-28V
Part No.:
2390QD3-28V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
2390QD3-28V.pdf
Description:
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT
Shipping
2390QD3-28V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
2390Q
Packaging:
Bag
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Incandescent
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Voltage:
28V
Current:
Panel Cutout Shape:
Rectangle
Panel Cutout Dimensions:
1.28" x 0.40" (32.51mm x 10.16mm)
Lens Size:
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)