c3controls 22SRCCD-MLBK
Part No.:
22SRCCD-MLBK
Manufacturer:
c3controls
Category:
Selector Switches
Package:
Datasheet:
22SRCCD-MLBK.pdf
Description:
22MM 3 POS SPRG RT 2 CENTER ALUM
Shipping
22SRCCD-MLBK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
c3controls
Series:
22
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO
Number of Positions:
3
Switch Function:
Mom-Off-Off, Mom-On-Off
Current Rating (Amps):
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.50mm Dia
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 55°C