Essentra Components 22CC50C0437B
Part No.:
22CC50C0437B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
22CC50C0437B.pdf
Description:
CBL CLAMP P-TYPE BLACK FASTENER
Shipping
22CC50C0437B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clamp, P-Type
Type Attributes:
Opening Size:
0.437" (11.10mm)
Mounting Type:
Fastener
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Black
Length:
Width:
0.500" (12.70mm)
Height:
Panel Hole Size:
0.167" (4.24mm)
Material Thickness:
0.050" (1.27mm)