Essentra Components 22AWC00187
Part No.:
22AWC00187
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
22AWC00187.pdf
Description:
CBL CLIP C-TYPE NATURAL ADHESIVE
Shipping
22AWC00187 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clip, C-Type
Type Attributes:
Opening Size:
0.187" (4.75mm)
Mounting Type:
Adhesive
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Length:
0.656" (16.66mm)
Width:
0.375" (9.53mm)
Height:
0.265" (6.73mm)
Panel Hole Size:
Material Thickness:
0.031" (0.80mm)