CTS Electrocomponents 228FMVARLBR
Part No.:
228FMVARLBR
Datasheet:
228FMVARLBR.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228FMVARLBR Specifications
Series:
228F
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.70mm
Outline:
7.50mm x 7.50mm
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
2.0, 2.1 VDC
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C