CTS Electrocomponents 228FMVARBBR
Part No.:
228FMVARBBR
Datasheet:
228FMVARBBR.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228FMVARBBR Specifications
Series:
228F
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.70mm
Outline:
7.50mm x 7.50mm
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal):
2.1, 3.2 VDC
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C