CTS Electrocomponents 228FMVABABR
Part No.:
228FMVABABR
Datasheet:
228FMVABABR.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228FMVABABR Specifications
Series:
228F
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.70mm
Outline:
7.50mm x 7.50mm
Illumination Type, Color:
LED, Amber/Blue
Illumination Voltage (Nominal):
2.0, 3.2 VDC
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C