CTS Electrocomponents 228FMVAABR
Part No.:
228FMVAABR
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
228FMVAABR.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228FMVAABR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
228F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.70mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
7.50mm x 7.50mm
Illumination:
Illuminated
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
2 VDC
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C