CTS Electrocomponents 228FDSALRB
Part No.:
228FDSALRB
Datasheet:
228FDSALRB.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228FDSALRB Specifications
Series:
228F
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Length, Right Angle:
5.95mm
Outline:
7.40mm x 5.85mm
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
2.0, 2.1 VDC
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C