CTS Electrocomponents 228FDSABB
Part No.:
228FDSABB
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
228FDSABB.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228FDSABB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
228F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical:
Actuator Length, Right Angle:
5.95mm
Actuator Orientation:
Side Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
7.40mm x 5.85mm
Illumination:
Illuminated
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
3.2 VDC
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C