CTS Electrocomponents 228ADS1ARBFCWE
Part No.:
228ADS1ARBFCWE
Datasheet:
228ADS1ARBFCWE.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
228ADS1ARBFCWE Specifications
Series:
228A
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Length, Right Angle:
2.60mm
Outline:
7.20mm x 5.40mm
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal):
1.7, 3 VDC
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C