EAO 22-331.511D
Part No.:
22-331.511D
Manufacturer:
EAO
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
22-331.511D.pdf
Description:
SWITCH KEYLCK 2POS SPST 10A 400V
Shipping
22-331.511D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EAO
Series:
22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Number of Positions:
2
Switch Function:
Off-On
Contact Timing:
Not Specified
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
400 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
1 only
Angle of Throw:
90°
Contact Material:
Silver (Ag)
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm