Daburn Electronics 2201/18WH-1000
Part No.:
2201/18WH-1000
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
2201/18WH-1000.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG WHT
Shipping
2201/18WH-1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Daburn Electronics
Series:
2200
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
18 AWG
Conductor Strand:
19/30
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.010" (0.25mm)
Length:
1000.0' (304.8m)
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C