Visual Communications Company - VCC 2191QU5-24V
Part No.:
2191QU5-24V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
2191QU5-24V.pdf
Description:
LED IND LIGHT 24V GREEN
Shipping
2191QU5-24V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
2191QU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Voltage:
24V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.87mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)