Visual Communications Company - VCC 2191L1-12V
Part No.:
2191L1-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
2191L1-12V.pdf
Description:
LED IND LIGHT 12V RED
Shipping
2191L1-12V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
2191L
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Voltage:
12V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.87mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)