Remington Industries 20TFET12
Part No.:
20TFET12
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
20TFET12.pdf
Description:
TUBING 0.032" ID PTFE 12' NAT
Shipping
20TFET12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Solid Tubing
Type Attributes:
Smooth
Diameter - Inside:
0.032" (0.81mm)
Diameter - Outside:
Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Color:
Natural
Length:
12.00' (3.66m)
Wall Thickness:
0.012" (0.30mm)
Operating Temperature:
-75°C ~ 260°C