MDE Semiconductor Inc 20KPA96A
Part No.:
20KPA96A
Datasheet:
20KPA96A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 96VRWM 155VC
Shipping
20KPA96A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
96V
Voltage - Breakdown (Min):
107.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
155V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
130.3A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)