MDE Semiconductor Inc 20KPA56A
Part No.:
20KPA56A
Datasheet:
20KPA56A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 56VRWM 92.6VC
Shipping
20KPA56A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
56V
Voltage - Breakdown (Min):
62.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
92.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
218.1A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)