MDE Semiconductor Inc 20KPA48CA
Part No.:
20KPA48CA
Datasheet:
20KPA48CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 48VRWM 79.4VC
Shipping
20KPA48CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
79.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
254.4A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)