MDE Semiconductor Inc 20KPA44A
Part No.:
20KPA44A
Datasheet:
20KPA44A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 44VRWM 72.7VC
Shipping
20KPA44A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
44V
Voltage - Breakdown (Min):
49.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
277.9A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)