MDE Semiconductor Inc 20KPA232CA
Part No.:
20KPA232CA
Datasheet:
20KPA232CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 232VRWM 374VC
Shipping
20KPA232CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
232V
Voltage - Breakdown (Min):
259.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
374V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)