MDE Semiconductor Inc 20KPA180CA
Part No.:
20KPA180CA
Datasheet:
20KPA180CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 180VRWM 291VC
Shipping
20KPA180CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
291V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
69.4A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)