MDE Semiconductor Inc 20KP180A
Part No.:
20KP180A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KP180A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 180VRWM 291VC
Shipping
20KP180A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
20KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
291V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
69.4A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)