Littelfuse Inc. 20EV070.ZXBDMC
Part No.:
20EV070.ZXBDMC
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
20EV070.ZXBDMC.pdf
Description:
PCP HV FUSE
Shipping
20EV070.ZXBDMC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
EV
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.787" Dia x 1.654" L (20.00mm x 42.00mm)