Vishay General Semiconductor - Diodes Division 20CJQ100
Part No.:
20CJQ100
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
20CJQ100.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 1A SOT-223
Shipping
20CJQ100 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C