Vishay General Semiconductor - Diodes Division 20CJQ045TR
Part No.:
20CJQ045TR
Datasheet:
20CJQ045TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 45V 1A SOT-223
Shipping
20CJQ045TR Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C