I-PEX 20952-024E-02
Part No.:
20952-024E-02
Manufacturer:
I-PEX
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
20952-024E-02.pdf
Description:
CONN FFC TOP 24POS 0.5MM SMD R/A
Shipping
20952-024E-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
I-PEX
Series:
EVAFLEX® 5-HD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
24
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.33mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Auto Lock
Cable End Type:
Notched
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Corson Alloy
Features:
EMI Shielded, Solder Retention
Voltage Rating:
100V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C