TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 208A032-3-0
Part No.:
208A032-3-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
208A032-3-0.pdf
Description:
HEATSHRINK BOOT SZ32 BLACK
Shipping
208A032-3-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit 208A0
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Boot
Shell Size - Insert:
32
Features:
Color:
Black
Material:
Polyolefin (PO), Semi-Rigid
Large Diameter Supplied:
0.760" (19.30mm)
Large Diameter Recovered:
0.560" (14.22mm)
Small Diameter Supplied:
0.320" (8.13mm)
Small Diameter Recovered:
0.160" (4.06mm)
Large Recovered Length:
1.360" (34.54mm)
Small Recovered Length:
0.290" (7.37mm)
Total Length Supplied:
Total Length Recovered:
2.120" (53.85mm)