TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 207W213-3-A16-0
Part No.:
207W213-3-A16-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
207W213-3-A16-0.pdf
Description:
HEATSHRINK FEED THROUGH SZ13 BLK
Shipping
207W213-3-A16-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit 207W2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Feed Through
Shell Size - Insert:
13
Features:
Color:
Black
Material:
Polyolefin (PO), Semi-Rigid
Large Diameter Supplied:
Large Diameter Recovered:
0.470" (11.94mm)
Small Diameter Supplied:
0.390" (9.91mm)
Small Diameter Recovered:
0.160" (4.06mm)
Large Recovered Length:
1.930" (49.02mm)
Small Recovered Length:
0.600" (15.24mm)
Total Length Supplied:
Total Length Recovered:
2.440" (61.98mm)