TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 202D221-4-48-0
Part No.:
202D221-4-48-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
202D221-4-48-0.pdf
Description:
HEATSHRINK BOOT SZ21 BLACK
Shipping
202D221-4-48-0 Specifications
Manufacturer:
Series:
Thermofit 202D2
Packaging:
Bulk
Type:
Boot
Shell Size - Insert:
21
Features:
Flame Retardant, Fluid Resistant, Heat Resistant, Lip
Color:
Black
Material:
Polyolefin (PO), Flexible, Irradiated
Large Diameter Supplied:
1.012" (25.70mm)
Large Diameter Recovered:
0.591" (15.00mm)
Small Diameter Supplied:
1.012" (25.70mm)
Small Diameter Recovered:
0.291" (7.39mm)
Large Recovered Length:
0.480" (12.19mm)
Small Recovered Length:
Total Length Supplied:
Total Length Recovered:
3.000" (76.20mm)