Littelfuse Inc. 2016L300/16DR
Part No.:
2016L300/16DR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet:
2016L300/16DR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 3A 2016
Shipping
2016L300/16DR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2016 (5041 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, 2016L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
15 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
48 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)