Rubycon 200MXG680MEFCSN20X50
Part No.:
200MXG680MEFCSN20X50
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
200MXG680MEFCSN20X50.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
200MXG680MEFCSN20X50 Specifications
Manufacturer:
Rubycon
Package/Case:
Series:
MXG
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.51 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)