Amphenol ICC (FCI) 20021321-00040T4LF
Part No.:
20021321-00040T4LF
Datasheet:
20021321-00040T4LF.pdf
Description:
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Shipping
20021321-00040T4LF Specifications
Series:
Minitek127® 1.27mm
Packaging:
Tube
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C