Amphenol ICC (FCI) 20021311-00044T4LF
Part No.:
20021311-00044T4LF
Datasheet:
20021311-00044T4LF.pdf
Description:
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD PCB
Shipping
20021311-00044T4LF Specifications
Series:
Minitek127® 1.27mm
Packaging:
Tube
Number of Positions:
44
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.173" (4.40mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C