Amphenol ICC (FCI) 20021311-00024T4LF
Part No.:
20021311-00024T4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
20021311-00024T4LF.pdf
Description:
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD PCB
Shipping
20021311-00024T4LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek127® 1.27mm
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
24
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.173" (4.40mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C